Kto je Terézia Mihalíková?

Narodila sa v Sabinove, kde prežila celé svoje detstvo i študentské roky. Na strednú ekonomickú školu dochádzala do Prešova a po jej ukončení ešte chvíľu pracovala v Sabinove. Ako dvadsaťjedenročná sa presťahovala do Košíc, jej vysnívaného mesta. Začínala ako účtovníčka, neskôr bola prevádzkarkou, ale stále to nebolo to pravé, čo chcela v živote robiť. V päťdesiatke sa definitívne rozhodla a založila vlastnú firmu zameranú na organizáciu podujatí. Pred tromi rokmi sa jej splnil ďalší sen – vymyslela a zorganizovala Madam klub.

Ako ste sa dostali k organizovaniu podujatí?

Vždy som snívala, že sa presťahujem do Košíc, kde sa mi splnia všetky sny. Nechcela som robiť účtovníčku, ale niečo organizovať, mať variabilnú prácu, nie iba sedieť v kancelárii.  Nie som papierový typ, nie som manuálne zručná, ale organizovať, zariadiť, vynájsť sa v každej jednej situácii a byť v pohybe, to je to moje. Som vyslovene organizačný typ.

Dlhé roky ste však robili niečo iné. Kedy nastal ten zlom a povedali ste si, že je čas splniť si sen?

Po strednej ekonomickej škole som začala pracovať ako účtovníčka na Technických službách v Sabinove. V 1971 som nastúpila do Východoslovenských železiarní, kde mali silný sociálny program pre zamestnancov, tak som mala postarané aj o ubytovanie a mohla som sa presťahovať do Košíc. Najprv som pracovala na kontrolnom oddelení, kde som robila inventúry, potom som prešla na predškolské zariadenia, kde som ako prevádzkarka zabezpečovala všetky materiálne veci pre jasle a škôlky. Po revolúcii v 1989 som ešte pracovala pre zahraničnoobchodné oddelenie, ktoré malo na starosti obchodné vzťahy s Ukrajinou. Zlom prišiel, dá sa povedať, z hodiny na hodinu. Dlhé roky som žila s rodičmi, ktorých som zobrala do Košíc a starala sa o nich. Povedala som si, že odchádzam zo železiarní a idem sa starať o rodičov a popri tom otvorím si svoju firmu.

Nebáli ste sa opustiť stabilnú prácu a začať robiť niečo úplne iné?

Už predtým som pripravovala všetky svadby, oslavy životných jubileí pre priateľov a rodinu, tak som si povedala, že to zvládnem. V júli 1999 som napokon založila firmu a vo februári 2000 po necelých tridsiatich odrobených rokoch odišla zo železiarní.  V päťdesiatke som tak menila svoj život absolútne od základov. Aj keď som prišla o finančné odmeny za 30 odpracovaných rokov vo VSŽ a 50 rokov životného jubilea, toto neľutujem, ľutujem, že som to mala urobiť oveľa skôr.

Vaša firma funguje už takmer 20 rokov, ale predsa to nebolo posledné, čo ste založili.  V septembri uplynuli tri roky od prvého stretnutia Madam klubu.

Keď som robila cateringové služby, či spoločenské podujatia, vždy som robila to, čo si objednali iní. Túžila som niečo nové dokázať, urobiť niečo, čo by som vymyslela sama. Mala som predstavu, aby to bolo niečo iné, výnimočné, čo by pritiahlo rôzne generácie ľudí.

Tak vznikol Madam klub?

Raz ma zavolal kamarát, že na Hlavnej ulici v Košiciach otvorili nový priestor (Aula – Spoločenská sála), aby som to zobrala. Vedela som, že je to miesto, kde by som chcela niečo zorganizovať. Po dlhšej dobe som sa stretla s prevádzkarkou, povedala jej o mojej predstave a jej sa to páčilo. Chcela som predstavovať výnimočné osobnosti, ľudí, ktorí niečo mimoriadne v živote dosiahli, o ktorých vie iba málo ľudí, ale majú zaujímavé životné príbehy. Podmienkou je, že pochádzajú z východného Slovenska, prípadne majú blízky vzťah k východu. Tak nejako vznikol Madam klub. Chcela som, aby sa v krásnom priestore stretli pekne oblečení ľudia, ktorí majú možnosť “nahodiť sa” na večer a užiť si príjemné chvíle. Lebo mám pocit, že v posledných rokoch to chýba, dnes ľudia chodia oblečení v tom istom do mesta, divadla, do lesa na prechádzky, všade….

Už z názvu vyplýva, že Madam klub bude asi pre ženy. Je to tak?

Spočiatku sme síce mali myšlienku, že to bude o ženách a pre ženy, ale po prvých stretnutiach, keď prišli návštevníčky domov a hovorili o tom svojim manželom, partnerom a deťom ,tak nám pribudli do publika aj nejakí páni a neskôr sme pozvali pánov aj ako hostí. Je to tak určite veselšie a dynamickejšie. Čiže nie je to len pre dámy, pozvaní sú všetci všetkých vekových kategórií. Madam klub má byť niečo vznešené a pritom prirodzené, kde si môžete vypočuť príbehy, ktoré vás  môžu inšpirovať. Myslím si, že každý kto príde, si vie nájsť niečo aj pre seba. Mladí ľudia možno odídu s inšpiráciou ako si vybrať životnú cestu, stredná generácia si uvedomí, že aj v určitom veku vedia zmeniť život od základov a moja generácia si môže  vypočuť príbehy, byť v peknom prostredí, stretnúť ľudí a cítiť sa pár hodín príjemne.

Ako vyzerá príprava Madam klubu?

Každý Madam klub si vyžaduje veľa stresu, zodpovednosti a príprav, ale stále je tam istý moment, ktorý ma motivuje, aby som v tom pokračovala ďalej. Pripravujeme ho päťkrát do roka, okrem obdobia prázdnin. Niekedy prípravy trvajú aj rok, kým sa mi podarí časovo zorganizovať všetkých hostí. Potom spoločne s moderátorkou vymyslíme tému stretnutia. Niekedy mám tému a k tomu vyberám hostí – napríklad My mamy. Musím ešte vybrať priestor, zabezpečiť pozvánky, plagáty, vstupenky, ozvučenie, osvetlenie, dekorácie, občerstvenie, fotografku, hudobného hosťa, prípadne aj hosťom dohodnúť odvoz či ubytovanie, ak prichádzajú zďaleka. Je toho naozaj dosť.

V októbrovom Madam klube mali možnosť návštevníci okrem klasického programu zažiť i módnu prehliadku či vyskúšať si rôzne vône. Plánujete aj do budúcna nejaký “sprievodný” program?

Nebolo to prvýkrát a verím, že ani poslednýkrát. Už na dvoch stretnutiach Madam klubu sme mali miniprehliadku, resp. módne okienko s našimi dámami, kde sme oslovili butiky s dámskou módou a pani majiteľky nám na našich dámach ukázali rôzne modely, ktoré sú vhodné využiť napr. do divadla alebo na večeru, ale aj do práce. Tento nápad prišiel od samotných návštevníčok = madamiek, ako ich tak familiárne nazývame. Mali sme hostku módnu návrhárku Jitku Klett a naše dámy mi povedali, že je krásne vidieť fotky a nádherné modely na modelkách, ale rady by počuli aj nejaké rady ako sa vhodne obliecť. Do budúcna by som preto chcela urobiť aj ďalšie ozvláštnenia programu, možno inštruktáže na líčenie alebo niečo o doplnkoch a možno vymyslíme niečo aj pre pánov.

Ak sa niekto rozhodne prežiť večer na stretnutí Madam klubu, kde sa môže dozvedieť viac informácií o programe či zakúpiť si lístok?

Vstupenky sa dajú zakúpiť v Mestskom informačnom centre v Košiciach, ale ak mi niekto zatelefonuje alebo napíše som ochotná sa dohodnúť a prídem so vstupenkami aj inde. Taktiež si môžu vstupenku objednať záväzne a vyzdvihnúť a vyplatia si ju na mieste pri vstupe. Každá vstupenka je zároveň aj tombolovým lístkom. Všetky informácie o hosťoch a programe aktualizujeme na facebooku Madam klubu. Niekedy si dohodnem aj osobné stretnutia a sama hovorím so skupinkou ľudí o celom projekte Madam klubu, lebo je lepšie raz počuť ako stokrát vidieť.

Novembrový Madam klub sa nekonal v Košiciach.   

Posledné tohtoročné stretnutie v Madam klube sme zorganizovali po prvýkrát mimo Košíc a to v mojom rodnom meste v Sabinove. Myslím, si, že to bolo výborné rozhodnutie, ísť za divákom. Atmosféra, podľa vyjadrení hostí, ale aj divákov, bola úžasná, úprimná a veľmi uvoľnená. Určite v tom budeme pokračovať. Jedno alebo dve stretnutia budú vždy mimo Košíc.

Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým našim hostkám a hosťom, ktorí prijali od nás pozvanie a prišli nám vyrozprávať svoje životné príbehy. Ďakujem všetkým divákom, ktorí prišli medzi nás. Každému z nich želám pokojné prežitie vianočných sviatkov a do nového roka zdravie, šťastie a rodinnú pohodu. Teším sa na ďalšie stretnutia v roku 2019.

Terézia Mihalíková