Iveta Henzélyová

bylinkárka

Iveta Henzélyová má bylinkovú školu, venuje sa aj reiki, tarotu a ako jedna z mála Sloveniek ovláda aj kabalu. Bývalá učiteľka a politička tvrdí, že choroby sú len odrazom našej psychiky a všetko, čo potrebujeme nájdeme v sebe a v prírode.

Venuješ sa bylinkám. Dokážeš namiešať svojim známym bylinky na ich problémy. Ktoré bylinky by sme mali mať vo svojej domácnosti a sú nielen liečivé, ale aj dostupné?

Bylinky majú úžasnú silu. Celá moderná medicína je postavená na bylinách. Moderné lieky sú syntetické napodobeniny látok v živých rastlinách. Založila som Bylinkovú školu Matky Zeme, kde učím ľudí spoznávať a spracovávať liečivé rastliny, aby nemuseli byť závislí na chemických liečivách. V prírode nájdeme všetko, čo potrebujeme na svoju obživu a udržanie zdravia.

Zdroj: https://diva.aktuality.sk/clanok/50826/terapeutka-a-bylinkarka-iveta-henzelyova-vsetko-co-potrebujeme-najdeme-v-prirode/

Žijeme v treťom tisícročí a nie sme ďalej, než boli naši predkovia, v liečení a prevencii chorôb. Klasická medicína a farmaceutické spoločnosti nás presviedčajú, že len syntetické a chemické lieky sú cestou ku zdraviu. Alternatívne postupy liečby a ľudové liečiteľstvo podrobujú ostrej kritike a výsmechu. Vývoj sa však nedá zastaviť. „Dokonca aj človek je schopný zmeny“, ironicky by poznamenal klasik, Pepa Zentrich.

Ľudia sa obracajú čoraz častejšie dozadu, k starým otcom a mamám, k receptom odloženým kdesi na povale, zaprášeným herbárom. Hľadajú bylinkárku, liečiteľa, homeopata. Tento prirodzený trend nezastavia ani snahy farmaceutických koncernov na pôde EÚ, zakázať prírodné spôsoby liečby.

„K uzdraveniu dochádza na základe božského aktu sebalásky. Nemôžeme uzdraviť to, čo nenávidíme. (Luule Viilma – Odpuštení).

Zdroj: http://www.ezopress.sk/2010/10/prirodna-liecba-alebo-%E2%80%9Ckazda-zena-je-liecitelkou%E2%80%9D/

Pracovali ste dlhšie obdobie v oblasti školstva, na čas ste okúsili aj politickú kariéru. Kedy ste v sebe naplno objavili vzťah k bylinkám?

Bolo to v čase, keď som chodievala so svojím otcom na ryby. Bola som v tom čase malým dieťaťom vo veku päť či šesť rokov. Kým otec chytal ryby, ukázal mi, ktoré byliny mám zbierať a niečo mi o nich povedal. Tak som odmalička v prírode zbierala rastliny a začala som sa o nich učiť z rôznych kníh.

Pokračovalo to aj na strednej a vysokej škole. Zbierala som každú knihu, ktorá vyšla o liečivých bylinách, tak sa mojimi učiteľmi stali páni ako Jozef Zentrich a Jiří Janča. Táto oblasť ma fascinovala, hoci sa nedala študovať na vysokej škole. Dodnes sa vzdelávam, zbieram informácie, čítam veľa literatúry a neprestáva ma to baviť.

Zdroj:  https://zena.sme.sk/c/20553600/iveta-henzelyova-slovenky-sa-znovu-ucia-rozumiet-liecivym-rastlinam.html#ixzz53FkInjzE